O zaproszeniach

 

Krótka historia zaproszeń ślubnychZwyczaj zapraszania gości na wesele sięga czasów średniowiecza i prawdopodobnie pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie to urzędnik państwowy chodził ulicami i głosił wiadomości dnia. W tym okresie panował wszechobecny analfabetyzm, więc forma pisemna panowała wyłącznie w kręgu inteligencji, czyli szlachty. Zaproszenia ślubne posiadały określony herb danego rodu oraz były zaklejane woskową pieczęcią. Zaproszenia ślubne były dość drogą inwestycją, dlatego biedny lud nie mógł sobie pozwolić na ten luksus.

 

 

Przełomem w produkcji zaproszeń ślubnych w stosunku do średniowiecza było wynalezienie prasy drukarskiej przez Gutenberga, ale ten druk był bardzo drogi, w szczególności w produkcji zaproszeń ślubnych personalizowanych i mogli pozwolić sobie na niego wyłącznie najzamożniejsi klienci drukarni.
Dopiero po roku 1642 w wyniku wynalezienia przez Ludwiga von Siegena płyty grawerowanej w metalu klasę średnią było stać na zaproszenia ślubne wyższej jakości. Technika ta polegała na wykonaniu rysunku specjalnym rylcem na chropowatej miedzianej płycie, a stopniowe wygładzanie powierzchni sprawiało, że uzyskać można było pożądaną formę rytu. Elementy bardziej wypolerowane dawały jaśniejsze tony, a mniej wyszlifowane były ciemniejsze. Taka technika nie pozwalała do końca na masową produkcję, dlatego że szybko zużywała się tablica z obrazkiem, a także zmieniały się ceny papieru do produkcji zaproszeń ślubnych.

 

Jednakże po roku 1798 po wynalezieniu przez  Aloisa Seneferdera litografii było możliwe szybkie drukowanie i wykonywanie wielu kopii bez grawerowania, które otworzyło drogę do drukowania zaproszeń ślubnych, co działa do dziś dnia. Technologia ta dała początek drukarniom offsetowym, które przyczyniły się do rozwoju branży prasowej i papierniczej. Rozkwit w drukowaniu zaproszeń ślubnych panował po okresie II Wojny Światowej, po którym to każda osoba mogła pozwolić sobie na własne zaproszenia ślubne, a to dawało jej możliwość naśladowania stylu życia elity. Wtedy też pojawiły się pierwsze trendy w zaproszeniach ślubnych (związane z kolorystyką, czy wzorami), pojawili się również pierwsi kreatorzy dobrego smaku w tej dziedzinie (głównie w USA).

 

Masowość związana była ze zmniejszeniem kosztów zaproszenia ślubnego, a to wiązało się z spadkiem jakości produktów. Zaproszenia tworzone w poligrafiach stawały się coraz bardziej szablonowe (postęp nastąpił na przełomie lat 80 i 90-tych – okres ten charakteryzował się głównie anty-modą na błyszczący papier, czy wypukły nadruk).

 

Dzisiaj obserwujemy „nawrót do korzeni”, dlatego że wracamy do tradycji średniowiecznych, czyli zaproszeń ślubnych ręcznie robionych, bogato zdobionych i personalizowanych. Przepychem stają się zaproszenia ślubne ręcznie wypisywane piękną kaligrafią oraz zdobione imitacjami kamieni szlachetnych.
Należy widzieć granicę dobrego gustu w tworzeniu zaproszeń ślubnych, ponieważ jest ona bardzo wąska i nie wszystkie kartki ręcznie robione są przykładami smaku oraz elegancji. Przesyt elementów, chaotyczny dobór kolorów, czy dodatków, a także nieumiejętne stosowanie kaligrafii to prawdziwy brak gustu, ponieważ to co jest skromne jest niepowtarzalne.

 

Zaproszenia ślubne miały od początku ich powstania różne formy. Zaproszenia królewskie były zawsze wysyłane w dwóch kopertach, wiązało się to z urokami tamtych czasów. Koperta zewnętrzna była ochroną dla właściwej wewnętrznej. W kopercie wewnętrznej mieściło się złożone zaproszenie przedzielone bibułką, która chroniła je przed rozmazaniem pisma.

 

W dzisiejszych czasach zaproszenia ślubne mogą mieć nietuzinkową formę i mogą być pakowane w różne koperty w zależności od rodzaju gramatury zaproszenia - od zwykłej grawerowanej koperty po tubę.

 

 

Zaproszenia ślubne i weselne, zawiadomienia, winietki, zawieszki na butelki, podziękowania…

 


Zaproszenia powstały po to by wyrazić radość z najwspanialszych chwil lub by poinformować kogoś bliskiego o ważnym wydarzeniu.Najpopularniejsze są w tej chwili zaproszenia na ślub i wesele wysyłane do osób, które mają przybyć na uroczystość kościelną oraz na wesele.  Popularne też są same zawiadomienia wysyłane rodzinie i znajomym, których chcemy zaprosić tylko na ceremonię ślubną. Goście weselni prócz prezentu zostawiają nam pamiątkową kartkę z gratulacjami i podziękowaniem za zaproszenie. W zaproszeniu na ślub i wesele ważny jest wygląd, kolorystyka i estetyka.

Zaproszenia ślubne i weselne są najważniejszym elementem ślubnej poligrafii.
Na ogół wysyłamy je do tych osób, z którymi chcemy świętować ten szczególny dla nas dzień na kilka miesięcy, a najpóźniej na miesiąc przed ślubem. Można dopasować je do stylu wesela, do naszego gustu i do okazji, natomiast same zawiadomienia rozsyłane są do osób, które chcemy zaprosić tylko i wyłącznie na ślub.

Winietki są to małe, najczęściej stojące karteczki znajdujące się na stole przy miejscu zarezerwowanym dla danego gościa. Dzięki nim goście wiedzą, gdzie przewidzieliśmy  dla nich miejsce przy stole, aby zapewnić im jak najlepszą zabawę.
Winietki zapewniają większy porządek na sali, a goście czują się bardziej komfortowo, gdy nie muszą walczyć o swoje miejsce i miejsce dla osób, z którymi chcą siedzieć. Winietki można dopasować do wyglądu zaproszenia ślubnego, tak aby wesele oprawić w jednolity sposób.


Zawieszki są to malutkie karteczki, zdobiące butelkę, z imionami Pary Młodej, wierszykiem weselnym lub cytatem i datą ślubu. Razem z winietkami tworzą na stole oprawę w jednym stylu, o określonej kolorystyce.


Podziękowania należą się wszystkim, którzy przyszli na uroczystość tego najpiękniejszego dnia w naszym życiu i dlatego należy odwdzięczyć się im w symboliczny sposób. Najczęściej w ramach podziękowania przy talerzu gości zostawia się drobne upominki. Są to malutkie pudełeczka lub woreczki, w których znajduje się np. cukierek. Pudełeczka lub woreczki można również wkomponować w styl zaproszenia ślubnego.


W ramach podziękowania dla gości możemy wysłać zdjęcia lub płyty ze zdjęciami i filmem po ceremonii.
Pamiętajmy, że szczególne podziękowania należą się rodzicom, czasem również dziadkom, rodzicom chrzestnym i świadkom. Najczęściej podczas ceremonii weselnej wyróżniamy to szczególne grono wyjątkowym upominkiem np. pięknym bukietem kwiatów, ale można także podarować album na zdjęcia, dyplom, ramkę pamiątkową lub laurkę.